Třicet metrů vysoký strom s poměrně rozložitou korunou a pod ním lavička – obraz jako z pohádky. Tento strom však není „jen“ krásný, ale je rovněž prospěšný našemu zdraví. Lipové květy totiž hrají při léčbě nachlazení a kašle prim.
složení: voda, cukr, bylinný výluh, kys.citrónová (regulátor kyselosti)
Před upotřebením protřepat,doporučený poměr ředění 1:20
Sirup není filtrovaný,případný zákal není na závadu.
Uchovávejte v chladu a chraňte před přímým slunečním světlem.
Minimální doba trvanlivosti je 5měsíců a je vždy uvedeno na etiketě.
Lípa je kouzelná…
Lípa je národní strom mnoha slovanských národů, v jejichž heraldice a numismatice je symbol lipového listu či květu často užíván. Již ve středověku Slované ctili lípy jako posvátné stromy. Podle starých pověstí věřili, že v těchto stromech sídlí dobří duchové, kteří ochrání jejich obydlí. Starým tradičním zvykem bylo vysazování tzv. rodových lip. Strom byl zasazen při narození syna nebo založení nového obydlí a věřilo se, že lípa bude jejich ochráncem.
Slované uctívali lípu nejen jako posvátný strom, ale také jako matku, která dává svým dětem vše, co potřebují. Z lipového dřeva se vyřezávaly lžíce, hrnečky, tácy a jiné potřebné vybavení pro domácnost. Ve staroslovanské kultuře byla lípa ztotožňována s bohyní lásky a krásy jménem Lada. Velmi významnou starou tradicí je i výsadba lipových alejí. Nejstarší lípy v České republice jsou staré až 700 let.
V lékárenství se lipový květ používá samostatně nebo se kombinuje s jinými bylinami. Například v kombinaci s diviznou působí velmi příznivě na horní cesty dýchací. Poskytuje ochranu sliznice dýchacích cest a může přispět ke zvýšení odolnosti proti virům a bakteriím v období chřipek a nachlazení. Kombinaci lípy a divizny najdeme například v přírodních sirupech. Pokud se rozhodnete nějaký vyzkoušet, zaměřte se na obsah přírodních extraktů.
Nechme tedy přírodu, respektive lípu, pomáhat, pohladit podrážděné dýchací cesty a podpořit vykašlávání.